Wspólnota Samorządowa Miasta Radomia

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum > Rok 2013

Wołyń '43


   W dniu 9.05.2013r. w
siedzibie NZSS Solidarność odbyło się spotkanie na temat mordu Wołyńskiego, na które został zaproszony gość pan dr. Sebastian Piątkowski. Przedstawił on wszystkim przybyłym prezentację multimedialną dzięki której przybliżył historię Wołynia. Ludobójstwo dokonane przez Nacjonalistów Ukraińskich UPA  na Ludności Polskiej związane było z próbą eksterminacji Polaków na ziemiach dawnego województwa wołyńskiego.  Odpowiedzialnym za wydanie rozkazu do udziału UPA w czystce etnicznej był Dmytro Klaczkiwski. W 1941 zaczyna swoją działalność banda UPA, która uważała iż dla Narodu Ukraińskiego każdy jest wrogiem. W początkowym okresie jej działalności do grudnia 1942 miały miejsce pojedyncze napady na leśne wioski, kolonie oraz osady. Za pierwszy masowy mord rzezi wołyńskiej uznaje się masakrę w dniu 9 lutego 1943 w polskiej kolonii Parośla Pierwsza, gdzie zamordowano 173 Polaków  przy aktywnym wsparciu ludności ukraińskiej.

Najwięcej mordów dokonano latem 1943 roku. Krwawa niedziela 11 lipca 1943 to zmasowany i dobrze zaplanowany, największy akt krwawego terroru, jakiemu poddano niewinnych ludzi. Obiął on swoim zasięgiem 97 wsi gdzie miejscem kaźni często były kościoły, w których podczas niedzielnej mszy gromadzili się wierni. Mordowano dzieci, kobiety i mężczyzn niezależnie od wieku. Nie jest znana dokładna liczba ofiar szacuje się, że zginęło 50-60 tysięcy Polaków. W 1944 roku powstała 27 Wołyńska Dywizja AK która podjeła działanie odwetowe na ludności ukraińskiej, zginęło 2-3 tysiące Ukraińców.

 
 Na spotkaniu poruszana była również kwestia gospodarki odpadami. Zaproszona została pani Małgorzata Korczak wicedyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. Odpowiadała ona na liczne pytania mieszkańców związane ze sposobem naliczana płatności za wywóz śmieci oraz czym kierowano  się przy wyborze takiego sposobu rozliczania (za powierzchnię). Wyjaśnienia nie usatysfakcjonowały przybyłych na spotkanie. Wybrany sposób jest niezrozumiały a tym samym niesprawiedliwy.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego