Wspólnota Samorządowa Miasta Radomia

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum > Rok 2014

Spotkanie
z
Stanisławem Michalkiewiczem

                                                                                   

    W dniu 25.09.2014r. w Resursie Obywatelskiej odbyło się spotkanie, na które został zaproszony pan Stanisław Michalkiewicz. Na wstępnie Prezes Wspólnoty pan Ryszard Fałek przybliżył wszystkim przybyłym biografię zaproszonego gościa. Gość przedstawił wykład pod tytułem: "Polska wobec strategicznych partnerów". Przybyłym na spotkanie została przybliżona historia Polski i równowaga sił pomiędzy z naszymi sąsiadami. Stanisław Michalkiewicz stwierdził, że nacjonalizm to jak najbardziej pożądana cecha. Następnie przedstawiona została kwestia suwerenności i mocarstwowości. Suwerenność jest wtedy, kiedy dane państwo ma zdolność ustanawiania własnych praw w swoich granicach, natomiast mocarstwowość, kiedy państwo ma zdolność ustanawiania własnych praw nawet poza granicami własnego kraju.

    Stanisław Michalkiewicz powiedział, iż Polska część swojej suwerenności oddała Unii Europejskiej, ponieważ wiele strategicznych decyzji dla naszego kraju zapada w Brukseli, a nie w Warszawie. Przytoczył również słowa Władimira Putina wypowiedziane na Westerplatte w rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, iż Traktat Wersalski był przyczyną II wojny światowej. Konsekwencjami traktatu było powstanie nowych państw w tym min. Polski. Co chciał przez to powiedzieć premier Rosji w obecności pani Merkel...? Zaproszony gość kończąc swoją wypowiedz odniósł się do dzisiejszej sytuacji, gdzie następuje europeizacja Europy.
Uczestnicy spotkania poruszali wiele tematów. Pytali m.in. o rolę Polski w konflikcie na Ukrainie oraz możliwe scenariusze rozwoju sytuacji u naszego wschodniego sąsiada, przewidywania wyborów samorządowych, itp.
Stanisław Michalkiewicz przywiózł wiele publikacji, które można było zakupić i uzyskać autograf z dedykacją.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego