Wspólnota Samorządowa Miasta Radomia

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum > Rok 2013

Czerwiec '76


   W
dniu 20.06.2013r. w siedzibie USC odbyło się spotkanie na temat wydarzeń Czerwca '76 na które zostali zaproszeni goście: pan dr. Sebastian Piątkowski historyk z radomskiej delegatury IPN oraz członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 wraz z prezesem Sebastianem Kowalskim. Pan dr. Sebastian Piątkowski przedstawił wszystkim przybyłym prezentację multimedialną  oraz film, który wywołał duże emocje a jednocześnie przybliżył historię protestu robotniczego naszego miasta. Następnie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Czerwiec '76, który z perspektywy własnych doświadczeń opowiadał o sytuacji w mieście i o represjach jakie spotkały ludzi protestujących przeciwko podwyżkom, które w telewizji ogłosił Piotr Jaroszewicz premier PRL. Względem osób, które aktywnie brały udział w proteście stosowane były represje w postaci znęcania się psychicznego i fizycznego,  obcinania włosów nożem /scyzorykiem, tzw. ścieżki zdrowia oraz zwolnienia z pracy (w tym tzw. "wilcze bilety"). Zostawali oni skazywani i umieszczani w więzieniach jako więźniowie polityczni.  
W proteście uczestniczyło ok. 40 tysięcy osób.

Ówczesna władza  w całym kraju prowadziła propagandę nazywając protestujących chuliganami i wichrzycielami.  Organizowała na stadionach tzw. "spontaniczne" wiece protestacyjne przeciw działaniom "radomskich warchołów".
Na zakończenie spotkania wśród uczestników wywiązała się dyskusja gdzie podkreślano zbyt małe zaangażowanie władz po 90 latach w celu rekompensat dla poszkodowanych oraz nie ukarania winnych tamtych represji.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego